Με εντυπωσιακή συμμετοχή δρομέων σε όλα τα αγωνίσματα και μεγάλους νικητές τους Τέκλου Γκέτο Μεταφέρια και Μάγδα Γαζέα στον Μαραθώνιο ολοκληρώθηκε ο 8οςΔιεθνής Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ».

Στον Μαραθώνιο, πρώτος έκοψε το νήμα ο Τέκλου Γκέτο Μεταφέρια, που είχε νικήσει και στον αγώνα του 2012. Ο Αιθίοπας τερμάτισε σε 2:19:28, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον συμπατριώτη του, Αμπάτε Ντέμπας Τεφέρα, με 2:20:18. Τρίτος πέρασε την αψίδα του τερματισμού ο Αντώνης Παπαδημητρίου, του Άρη Θεσσαλονίκης, με 2:27:08.

Στην κατηγορία των γυναικών, νικήτρια αναδείχθηκε η Μάγδα Γαζέα, με 2:41:25. Η πανελληνιονίκης «άγγιξε» το χαμηλό όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μόσχας (2:41:00), κάνοντας ρεκόρ Ελληνίδας στη διοργάνωση.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ρουμάνα Αρια – Μαγκνταλένα Λούκα, με 2:48:45 και την τρίτη η Ελληνοϊταλίδα Έλενα Κονστάντος, με 2:56:30.

Υπόθεση Παρμάκη και Ρήγα τα 10χλμ

Πρώτος στον αγώνα 10χλμ WIND τερμάτισε ο Μιχάλης Παρμάκης, με 31:24, ενώ ακολούθησαν ο Γιώργος Καραβίδας με 31.42 και ο Βασίλης Πουλιόπουλος με 31.45.

Στις γυναίκες, την πρώτη θέση πήρε η Σοφία Ρήγα με 37.19. Δεύτερη τερμάτισε η Ευφροσύνη Πατούρα με 43.56 και τρίτη η Λαμπρινή Λιούτα (44.15).

Αποστολίδης και Σταμούλη νίκησαν στα 5χλμ

Νικητής στα 5.000μ. WIND ήταν ο Παύλος Αποστολίδης, με 15:19, 2ος ο Λάμπρος Ταράτσας με 15:25 και 3ος ο Κωνσταντίνος Νύκτας, με 16:53.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Γεωργία Σταμούλη με 18:01, 2η η Δανάη Πασπάτη με 18:31 και 3η η Βασιλική Μπουρτζάκις με 19:14.

Εντυπωσιακή συμμετοχή στα 1000μ.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης πλαισιώθηκε από αγώνες 1.000μ. μαθητών δημοτικών σχολείων και 1.000μ. κοινωνικής προσφοράς.

Οι μαθητές έστειλαν το μήνυμα «Ο αγώνας για το περιβάλλον είναι Μαραθώνιος» και στη συνέχεια προχώρησαν σε δενδροφύτευση, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Περιβάλλοντος του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Στον αγώνα κοινωνικής προσφοράς συμμετείχαν άτομα κάθε ηλικίας, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα αλληλεγγύης και στηρίζοντας τα συνεργαζόμενα με τη διοργάνωση μη κυβερνητικά σωματεία και οργανώσεις: ΕΛΕΠΑΠ, ΔΕΣΜΟΣ, Παιδικό Χωριό SOS Πλαγιαρίου, Α21 και Σύλλογος Συνδρόμου Down Ελλάδος.